Zdrowie

Podsumowanie

W Warszawie powstała sieć monitoringu powierza. Stacje monitoringu powietrza były tematem, o który zabiegałem razem z innymi radnymi. Wesoła jest włączona do warszawskiej sieci monitoringu powietrza, który można śledzić np. w aplikacji na telefon.

W ostatnich latach prace nad Wschodnią Obwodnicą Warszawy w zasadzie stanęły w miejscu, ale przyglądałem się temu tematowi. Ta inwestycja jeżeli dojdzie do skutku będzie miała bardzo duży wpływ na naszą dzielnicę.

W Wesołej sukcesywnie były wymieniane tzw. kopciuchy. Wielu mieszkańców skorzystało z dofinansowań i pomocy ekodoradcy. W lokalach komunalnych, za które odpowiada dzielnica nie ma już ani jednego nieekologicznego źródła ogrzewania.

Plany na następną kadencję

Chciałbym rozwijać sieć monitoringu powietrza o czujniki w nowych lokalizacjach i zbierających nowe dane. Idealnie było mieć zamontowane czujniki na każdej placówce oświatowej w dzielnicy. Uważam, że to też świetne narzędzie edukacyjne dla uczniów i ich rodziców.

Konieczna dalsza edukacja mieszkańców w każdym wieku dotycząca ochrony powietrza. W czasie ostatniej kadencji wiele razy słyszałem plotkę o zakazie robienia grilla, czy zakazie palenia w kominku – powtarzaną z braku odpowiedniej wiedzy. Co ciekawe, w wielu przypadkach zanieczyszczenie powietrza powstaje przy nieumiejętnym spalaniu dobrej jakości paliwa. Powietrze w mieście może być czyste, ale towarzyszyć temu musi wysoka świadomość mieszkańców jak o nie dbać.

W dzielnicy konieczna jest dalsza wymiana nieefektywnych źródeł ciepła we wsparciu dzielnicowego ekodoradcy.

Jeżeli natomiast sprawa Wschodniej Obwodnicy Warszawy zacznie się rozwijać (a wiele wskazuje, że tak się musi stać) to trzeba zrobić wszystko, aby jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ tej inwestycji na zdrowie mieszkańców Wesołej.


Materiał Wyborczy Wesoła 2024