Interwencje radnego dzielnicy

Radny jako osoba regularnie pozostająca w kontakcie w urzędnikami i Zarządem Dzielnicy ma świetną możliwość reagowania na bieżące tematy – również te, które zgłaszają do niego mieszkańcy. Wśród narzędzi, którymi dysponuje radny są interpelacje i zapytania. Kojarzone są one głównie pisemną formą, która archiwizowana jest na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Tymczasem „interpelacje i zapytania radnych” to stały punkt każdej sesji. Zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu forma ustna zgłaszania interpelacji i zapytań, piszę głównie wtedy, gdy wiem, że na sali obrad nie znajdę odpowiedzi na moje pytanie lub chciałbym, aby sprawa została przekazana do właściwej instytucji. Odesłania do moich pisemnych interpelacji i zapytań znajdują się poniższej tabeli. Zamieszczam też link do nagrań sesji Rady Dzielnicy Wesoła, jeżeli ktoś miałby ochotę posłuchać ustnych interpelacji i zapytań radnych (to jeden z ostatnich punktów porządku obrad).

Interpelacje i zapytania radnego Huberta Zielińskiego:
Rdestowca na terenie budowy Liceum Ogólnokształcącego w Wesołej
Organizacja transportu publicznego i komunikacji pieszej w pobliżu Węzła Zakręt
zbiornika retencyjnego na stacji BP
organizacji ruchu na ul. Fabrycznej w osiedlu Stara Miłosna
Problem dzików w Dzielnicy Wesoła
Budowa sieci roweru miejskiego Veturilo w Wesołej
Budowy w Wesołej ogrodu deszczowego jako zwiększenie retencji krajobrazowej
Budowy ulicy Klonowej i Cedrowej w osiedlu Stara Miłosna oraz bezpieczeństwa ruchu na ulicy Jodłowej
wiata przystankowa na przystanku Torfowa 02
remontu nawierzchni Traktu Brzeskiego
możliwości rozwoju sieci roweru miejskiego Veturilo w Wesołej

Jako radny często korzystam też z Aplikacji 19115, czyli Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa. Nie od początku wszystko działało w niej sprawnie, ale teraz zdecydowanie mogę powiedzieć, że działa stabilnie. Napisałem o tej aplikacji artykuł (str. 9), bo naprawdę świetnie się sprawdza każdemu komu nie jest obojętny los dzielnicy.

Dużo spaceruję po Wesołej i można powiedzieć, że „przy okazji” zauważyłem i zgłosiłem 35 problemów dotyczące dzielnicy np. wiszące kable, uszkodzoną infrastrukturę, dzikie zwierzęta, uwagi dot. wywozu odpadów czy dzikie wysypiska śmieci. Mogę tylko powiedzieć, że Aplikację 19115 serdecznie polecam. 

Radni składają też różnego rodzaju wnioski – składane ustnie na sesji lub pisemnie w dowolnym momencie. Wniosek może być składany przez jednego radnego lub grupę radnych i dotyczyć najróżniejszych spraw. Zdarzało mi się składać wnioski dotyczące m.in. ustawienia wiaty przystankowej czy dodatkowego kosza na śmieci. Pomyślne załatwienie wniosku zależy oczywiście o dobranej argumentacji, ale przede wszystkim od środków budżetowych, jeżeli takowe potrzebne są do jego realizacji.


Materiał Wyborczy Wesoła 2024